Hapendamine ehk fermenteerimine või kääritamine on iidne protsess, mida on traditsiooniliselt kasutatud toidu säilitamiseks. Seda protsessi kasutatakse ka tänapäeval erinevate toitude valmistamisel, näiteks on hapendamise tulemuseks  vein, hapukapsas, jogurt, juuretisega tehtud leib ja veel palju teisi maitsvaid toite..

Hapnemine on looduslik protsess, milles mikroorganismid  ( pärmid ja bakterid) muudavad tärklise ja suhkru alkoholiks või happeks. Alkohol ja hape on looduslikud säilitajad ja annavad neile toitudele spetsiifilise hapuka maitse. Lisaks toorainele (köögiviljad, teraviljad, marjad, puuviljad) kasutatakse hapendamisel soola. Sool (lisanditeta kivi- või meresool), mida hapendamise alguses lisatakse, aitab köögivilja hallituse ja riknemist põhjustavate bakterite eest  kaitsta seni, kuni piimhappebaktereid piisavas hulgas tekkinud on. Hapendamisel tekkivad piimhappebakterid, mis aitavad toitu säilitada, on inimesele väga kasulikeks probiootikumideks. Soovitan lugeda Siret Saarsalu artiklit hapendamisest siit .

 

hapendamine

1. Köögiviljade ettevalmistamine:

* riivimine

* hakkimine

* tükeldamine

* tervete köögiviljade ettevalmistamine

 

2. Soola ja maitseainete lisamine:

Üldine reegel on 10-15 g jodeerimata meresoola ühe kg köögivilja või 1 – 1,5 spl soola 1 liitri vee kohta.

* Hapendusele võid lisada erinevaid maitseaineid. Kõige levinum on köömnete lisamine hapukapsastele ja till ning mustsõstralehed kurkidele. Proovi ka fenkolit, koriandrit, peterselli jm.

3. Hapnemine e fermenteerumisprotsess:

* Hapnemine toimub toasoojas, soojusest oleneb hapnemise kiirus.

* Köögiviljad peavad kogu aeg olema kaetud soolveega, selleks tuleb kasutada raskust ( veega täidetud klaas või purk).

* Fermenteerumisprotsessi jooksul tekkiv vaht tuleb eemaldada.

* Alates 3-4ndast päevast võid hapendust maitsta. Soovitud hapususe saavutamisel tõsta hapendus külmkappi.

Kõige lahedam asi hapendamise juures on see, et alati on külmkapist värsket salatit võtta ja need salatid on nii mõnusaks krõmpsuks ja hapukaks lisandiks erinevatele soojadelel toitudele, toorsalatitele ja isegi võileibadele. Siiski ole teadlik, et  iga hea asi, kui seda tarbida liiga palju, võib muutuda sinu kehale mitte nii kasulikuks. Märgata tuleb, et hapendatud tooted on üsna suure soolasisaldusega. Seega soovitan hapendatud salateid süüa igapäevaselt 3- 4 supilusikatäit. Katsetage terviseks!