Juba mõnda aega olen katsetanud juuretisega tatraleiva küpsetamist. Mõnikord õnnestub paremini, teinekord mitte nii hästi. Peamised nõksud olen katse-eksituse meetodil selgeks saanud. Arvan, et päris profiks saamiseks tuleb õppida tatraleiva ema Liisa Kaasiku käe all. Rohkem Liisa tegemistest ja tatratoitudest saad lugeda siit.  

Miks süüa tatraleiba? See on maitsev, kergesti valmistatav, koosneb tervislikest koostisosadest ja seda saavad endale lubada ka need inimesed, kes gluteeni ei tarbi või ei talu.

 

juuretisega tatraleib

Juuretisega tatraleib

    • Väike purgitäis juuretist
    • 1 l sooja vett
    • 3 sl kookossuhkrut
    • 300 ml toortatrajahu + teisel päeval tunde järgi ( u 750 ml)
    • Erinevaid seemneid ja ürte
    • 1,5-2 tl soola

    Oluline on mitte kasutada metallist köögiriistu. Eelista savi, puitu ja klaasi.

    1. Õhtul sega kokku tatraleiva juuretis, 1 l sooja vett, 300 ml toortatarajahu ja 1,5 sl kookossuhkrut. Aseta taigen üheks ööpäevaks rätikuga kaetud  savikausiga sooja kohta hapnema. Mina kasutan põrandaküttega vannitoa põrandat ja lisaks panen veel pesukausi kummuli peale. Rukkileiva küpsetajatele: tatraleiva taigen vajab veidi rohkem sooja, kui rukkileiva taigen.

    2. Järgmise päeva õhtuks peaks taigen juba korralikult hapnema ( lõhnab hapukalt ning võib ka kergelt mullitada) ja on aeg ülejäänud koostisosad  lisada. Lisa 1,5 sl kookossuhkrut, 1,5-2 tl soola ja toortatarajahu niipalju, et taigen oleks paksu hapukoore sarnane ( mina olen lisanud u 750 ml). Nüüd võta ära juuretis järgmiseks leivateoks!

    3. Lisa meelepäraseid koostisaineid: seemneid, ürte, vürtse, päikesekuivatatud tomateid jms. Sega taigen, ning lase veel paar tundi soojas kohas hapneda.

    4. Vala taigen leivavormi ja küpseta 175 c ahjus niikaua, kuni on seest korralikult küpsenud ( aega pead ise katsetama, ahjud on kõik erinevad; 1 leivavormiga küpsetades on minul läinud u 1 h, kui jaotad taigna väiksematesse vormidesse kulub vähem aega). Kui koorik hakkab pealt liiga krõbedaks minema, kata küpsetuspaberiga. Leiva küpsust katsu puutikuga.

    5. Leib on parim järgmisel päeval;)